Ethiopia Yirgacheffe Knots

Yirgacheffee veya Yirga Chefe Etiyopyanın Sidamo bölgesinin güneydoğusunda Oromia idari bölgesinde yer alan bir parçasıdır. Bu mikro alan diğer Etiyopya kahvelerini neredeyse gölgede bırakarak ülkenin marka kahvesi olma yolunda ilerlemektedir.

Bu yıkama istasyonu bir vadide yer almaktadır. Alan kendine özgü mikro iklime sahiptir. Yerleşim yeri kent merkezine yaklaşık 50 kilometre uzaklıktadır. Tüm üreticiler bu bölgede yaşayan aile üyeleridir. Her çiftçi ortalama 2 hektarlık bir arazinin sahidir. Ağırlıklı üretimi alanı kahve olmakla birlikte çiftçiler geçim amaçlı başka bitkiler de yetiştirmektedir. Akasya, Podocarpus ve Cordial Afrika ağaçları kahve bitkiler için gölge sağlamak amacıyla yetiştirilmektedir

Büyük oranda orta gövdeli kahveler yetiştirmekle birlikte işlenme biçimine göre yüksek gövdeli çekirdekler de mevcuttur. Yırgacheffe kahvelerinin ayırt edici özellikleri çiçek-meyve aromalı cup profili ve parlak asiditeleridir. 1700-2200 m. aralığında yetişmiş ağırlıklı olarak ıslak işlenen yeşil çekirdekleri dünya kahve pazarına arz edilir. Yırgacheffe kahveleri, parlak bergamot ve çiçek aromalarıyla dünya nitelikli kahve pazarında sıklıkla aranır hale gelmiştir.

Knots aile çiftliğinden gelen bu kahve meyvemsi tatların verdiği asidite ve earl grey aromasıyla öne çıkıyor. Ağızda bıraktığı çikolata aromasıyla, sizleri temiz bir bitişle baş başa bırakıyor. Çiftçiler ve aileleri tarafından toplanılan kahveler 36 – 48 saat süre ile fermente edildikten sonra yıkanıyor ve 10 -12 gün süresince kuruma yataklarında bekletiliyor. İstenilen nem oranına ulaştığında depolanıyor ve bizlere ulaşma serüveni başlıyor.

Region Gedebe
Farm Knots
Growing Altitude 1900 mt.
Arabica Variety Bourbon
Harvest Period End November – Early January
Milling Process Washed
Aroma Citrus
Flavor Citric, Stone Fruit, Chocolate
Body Heavy
Acidity Hight
Cupping Notes Lemon, bergamot, earl grey nots, chocolaty finish