Colombia Alto del Obispo

Alto del Obispo Güney Huila’nın Saint Agustin kasabasının yakınlarında 25 kahve yetiştiricisinin dahil olduğu bir kooperatiftir. Bu 25 üretici çiftlik başına yaklaşık 3 hektar olmak üzere toplamda 25 hektarlık bir alanda üretim yapmaktadırlar.

Kolombiya’da oldukça yaygın olan bu tür kooperatifler, nitelikli üretim, depolama, ticari işlemler gibi konularda çiftçilere müzakere imkanı vererek müşterek hareket etmelerini sağlamaktadır. Aynı zamanda FNC’de ( Federacion Nacional de Cafeteros) temsiliyetlerini kolaylaştırmaktadır.

Her hasatta kahve kalitesinin korunması ve stabil kalabilmesi için üreticilerle sıkı ilişkiler geliştirilmiştir. Kahve pazara sürülmeden önce 86 cup skoru ve %11’in altında nem kriterlerini yakalamalıdır. Kahve kirazlarının toplama istasyonlarına tesliminin hemen ardından üreticilere prim ödenmektedir. Bu da tüketiciler için her tadımda standart, nitelikli bir kahve demektir.

Region San Agustin, Huila
Growing Altitude 1750 – 1820 m.a.s.l
Arabica Variety Typica
Harvest Period October- Februrary
Milling Process Fully washed
Aroma Sweet and Fragrant
Flavor Green apple, Raisin, Pink lady apple, Guava, Star fruit, Pomegranate, Grapefruit, Dry white wine, and to a certain extent, sugary pink lemonade.
Body Medium
Acidity High
Cupping Notes juicy mouthfeel; citrus acidity; clean finish.